Ve Žďáru nad Sázavou se můžete ubytovat v několika hotelech, v internátu nebo v kempu.
Autem se z Prahy do Žďáru nad Sázavou dostanete za necelé 2 hodiny - dálnice D1, exit 119, směr Žďár nad Sázavou. Projeďte centrem města a pokračujte po hlavní silnici směrem na Hradec Králové. Santiniho silnice a most se sochami (zmenšená replika Karlova mostu) vám ohlásí, že jste na místě.
Z Brna pojedete autem do Žďáru nad Sázavou asi hodinu a 15 minut - dálnice D1, exit 141 směr Žďár nad Sázavou. Projeďte centrem města a pokračujte po hlavní silnici směrem na Hradec Králové. Santiniho silnice a most se sochami vám ohlásí, že jste na místě.
Do Žďáru nad Sázavou jezdí z Prahy i z Brna přímé vlakové spoje. Cesta z Prahy trvá asi 2,5 hodiny, z 1 hodinu a 10 minut.
U vlakového nádraží najdete zastávky MHD. Linky, které jezdí pravidelně k zámku jsou číslo 2. a číslo 5.
Vystupujte na zastávce Sychrova, u provozovny České pošty ve Žďáře 2. Obecné komplexní info o MHD ve Žďáře naleznete zde.
Pepino taxi: +420 604 463 412
Mali : +420 605 713 061
Každý den po posledním večerním představení bude odjíždět speciální autobus se zastávkami: (Pilák) - Zámek - Vysočany - Studentská - Žižkova - Brodská - Hajčman - BUS nádraží. Autobus bude vždy přistaven na místě, kde se poslední představení bude odehrávat. Podrobné informace dostanete vždy na Infopointu ve Forotě v daný den.
Komunikace před zámkem je ve fázi oprav. Dbejte zvýšené pozornosti, jakmile se budete pohybovat ve směru od zámku k Piláku či Tokozu. Pro příjezd autem počítejte s cca 15-20 min zpožděním, provoz je v jednom pruhu a řídí jej semafor.
Vydejte se s námi na cestu, kterou prošel areál bývalého cisterciáckého kláštera a nynějšího zámku během uplynulých téměř osmi století.
Celý příběh se začal psát již v polovině 13. století, kdy mniši cisterciáci založili v hlubokých žďárských hvozdech zakladatelský klášter. Nový směr a dynamiku přineslo 18. století a působení opata Vejmluvy, který spolu se stavitelem Janem Blažejem Santini-Aichlem vdechl areálu nový život. Na jeho pokyn Santini vystavěl své vrcholné dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je památkou UNESCO. Za josefinských reforem v roce 1784 byl klášter zrušen a postupně upravován na zámek. V 90. letech 20. století byl žďárský zámek navrácen rodině Kinských.
Nyní cesta pokračuje vznikem nové expozice — Muzea nové generace, která kombinuje imersivní a zážitkové prvky s exponáty zapůjčenými z významných českých institucí. Přízemí expozice je věnovaná cisterciáckému řádu a temnému středověku, první patro vám umožní pohled do krásného a barevného světa baroka. Muzeum nové generace není jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera a dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou. Po návštěvě máte v ruce všechny indicie ke své cestě!
Zapomeňte na zaprášené vitríny a fádní výklad. Výjimečné muzeum, které vzniklo v areálu cisterciáckého kláštera, v budově bývalého pivovaru ve Žďáru nad Sázavou, nabízí vzrušující návrat do historie, založený na vjemech a pocitech tak, aby prostředí dodalo návštěvníkovi chuť objevovat. Scénografické zážitky směřují návštěvníky k obohacení vlastních zkušeností. Komplexní prožitek umocňují videoprojekce spojené s hudebním doprovodem. Zinscenování žďárské historie, příběhy osobností, jejichž um se otiskl třeba do podoby staveb či soch, založené na historických reáliích musí v návštěvníkovi vyvolat emoce a zvídavost.
Expozice představují tři klíčová období žďárského klášterního a zámeckého areálu. První část se vrací do 13. století, do období založení cisterciáckého kláštera. Druhá část expozice zavede návštěvníky do období baroka, kdy se žďárský klášter těšil nebývalé prosperitě. Poznáte barokní Žďár nad Sázavou v době jeho velkého intelektuálního, uměleckého a hospodářského rozkvětu. Kabinet kuriozit je poslední částí expozice, v níž se snoubí historické a současné prvky. Historické směřování k dnešnímu novému rozkvětu žďárského areálu zprostředkuje působivý mapping.
Žďár nad Sázavou je okresní město (okresu Žďár nad Sázavou) v kraji Vysočina po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice. Žďár je vzdálen 31 km severovýchodně od Jihlavy. Město leží v centrální části Českomoravské vrchoviny ve Žďárských vrších na řece Sázavě. Velká část města zasahuje do CHKO Žďárské vrchy. Žije zde necelých 22 tisíc obyvatel.