Jak se mohou navzájem léčit člověk a místo? Osoba a budova, životné a neživotné? Performerka Stéphanie NDuhirahe vypráví svůj osobní příběh, který jde ke kořenům vlastní rodiny, a objevuje přitom historii žďárského zámku.
Na této performativní procházce paralelně sledujeme záblesky vycházející z osobní zkušenosti a osud významné historické památky, jejíž paměť a svědectví jsou silně poznamenány minulým režimem. Stéphanie postupně pátrá v paměti i v prostoru po významu a původu vzpomínek, zkoumá, jak se vlastní historie vepsala do jejího těla a jak je možné sdílet bolest napříč generacemi.
Šrámy/la débattue jsou ale také o procesu uzdravení a zotavení prostřednictvím rozhovoru a sdílení. Zámek se v jejím příběhu stává místem, kde se setkává minulost s přítomností v několika rovinách. Prožijte sílu neopakovatelného a jedinečného okamžiku, ono tady a teď, které je doprovázeno fragmenty zachycenými na videu, cirkusovými prvky i tancem.
Délka představení: 35 min
Místo konání: III. nádvoří
Vhodné pro: 5+
Jazyk: čeština a francouzština
Tvůrčí tým:
Koncept: Stéphanie NDuhirahe, Cie Pieds Perchés
Účinkují: Stéphanie NDuhirahe a přizvaní umělci
Přizvaní umělci: Angela Nwagbo, Eliška Mesfin Boušková, Nguyễn Mỹ Ngân/Mor Wen, Jana Korb
Vnější oko pro režii: Marketa Stranská a Morgane Widmer
Vnější oko pro dramaturgii: Melmun Bajarchuu
Zvukový design: Roman Džačar
Producent: Schmilblick spolek
Spolupracovníci: François N'Duhirahe, Valérie N'Duhirahe, Cécile Nduhirahe, Hervé Munz
Podpořili: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Centrum pro rozvoj choreografie SE.S.TA, Studio ALTA, Cirqueon, KD Mlejn, StationCircus, Lofft- das Theater, Korb +Stiefel
Stéphanie Nyota NDuhirahe je švýcarská režisérka a performerka se zaměřením na cirkus. Žije v Praze a je spoluzakladatelkou cirkusového souboru Cie Pieds Perchés a členkou britského souboru Collectif and then...
Absolvovala Vyšší uměleckou školu v Ženevě (HEAD), Cirkusovou školu v kanadském Québecu a roční kurz cirkusové dramaturgie, který pořádají prestižní školy CNAC a ESAC ve Francii a Belgii. Stéphanie umělecká tvorba je dlouhodobě podporována v rámci programů Centra choreografického rozvoje SE.S.TA.