KoresponDance na Facebooku
KoresponDance na YouTube
KoresponDance na Instagramu

Agáta Jarošová: Sa Présence

12.00, Zámek
Rezidence SE.S.TA, Photo: Michal Hančovský
Rezidence SE.S.TA, Photo: Michal Hančovský Rezidence SE.S.TA, Photo: Michal Hančovský RL Photographie - Regine ou Régine Lemarchand Rezidence SE.S.TA, Photo: Michal Hančovský

Sa Présence je atmosférická, do detailu propracovaná černobílá choreografie, která vás přenese do jiného světa, do světa ptačích bytostí.

Ve svém autorském sóle, inspirovaném prací fotografa Masahise Fukaseho, se tanečnice zcela mění v krkavce. Agáta Jarošová použila temnou sérií fotografií „The Solitude of The Ravens“, ve kterých viděla osamělost, hrozbu, zvláštnost i slabost a přenesla se skrze intimní prožitek do světa těchto fotek. Při pohledu na její ptačí tělo vás její svět naprosto pohltí. Obraz za obrazem, interpretace za interpretací. Krkavec, další krkavec, tentokrát jiný… Černobílá plocha, křivky, tvary. Emoce. Náš svět? Svět těchto bytostí. 

Představení obsahuje ženskou nahotu. 

„Černobílé fotky s velice záhadnou atmosférou mne doslova přenesly do jiného světa. Tam, kde lidé sice existují, ale nejsou středem pozornosti. Fukase se deset let zabýval fotografováním krkavců. Tyto bytosti se projevují zároveň velmi dominantním a zároveň slabým a bezmocným způsobem. Ze série více než patnácti fotek jsem jich vybrala jenom pár. Každou fotku jsem dlouhodobě pozorovala, abych z ní vytvořila pohybový a emocionální stav těla. Nechtěla jsem být "divákem" těchto obrazů, ale částí fotografie. Nechtěla jsem si představit to, co krkavec v každé fotce cítí, ale naopak byt tím krkavcem a doslova procítit, co jako pták spolu s okolím cítím, nebo spíš co cítí on. Abych se dostala do tohoto světa, snažila jsem se pracovat vyloženě přes pocity, které jsem potom "dala do formy" díky geometrickým tvarům, které jsou ve fotografiích viditelné.“

Agáta Jarošová (CZ)

Agáta Jarošová je talentovaná mladá česká tanečnice a choreografka. Studovala na několika renomovaných tanečních školách po Evropě (Angers, Lausanne, Madrid, Praha, Paříž), v roce 2018 absolvovala rezidenční program SE.S.TA a v současné době dokončuje na Universitě Paris 8 magisterský program interpretace a choreografie. Sa Présence je její nejnovější práce.