KoresponDance na Facebooku
KoresponDance na YouTube
KoresponDance na Instagramu

PLI

20:00
Foto: archiv Viktor Černický
Foto: Dragan Dragin Foto: archiv Viktor Černický Foto: archiv Viktor Černický Foto: archiv Viktor Černický Foto: archiv Viktor Černický Foto: Dragan Dragin

Viktor Černický: PLI

PLI je představení na pomezí instalace, tance a nového cirkusu, které si z loňské České Taneční Platformy odvezlo Hlavní cenu poroty i Cenu diváků a Aerowaves Twenty20 ho zařadil mezi dvacet nejzajímavějších tanečních představení v Evropě.

V PLI se jediný aktér po vzoru barokního filozofa G. W. Leibnize vrhá do schizofrenní rekonstrukce světa. Barokní robustnost je nahrazena jasně vymezeným prostorem a těžkopádné narůstání motivů kompenzuje materiální minimalismus 22 židlí. PLI je pozoruhodné sólo, které zaznamenává úspěch jak u odborné kritiky, tak u publika.

Viktor Černický

Viktor Černický je absolventem ateliéru Fyzického divadla v Brně. Jeho práce, často vycházející z hledání vztahu mezi subjektivním tělem performera a objektem, se pohybují na pomezí tance, fyzického divadla, současné klaunérie a cirkusu. Jako interpret spolupracoval např. s Jarem Viňarským, Dominiquem Boivinem, Danielem Gulkem, Miřenkou Čechovou nebo Cie Mossoux – Bonté. Již za představení PAROLAPOLEA (2016) získal na České Taneční Platformě 2017 nominaci v kategoriích Tanečník roku a Taneční inscenace roku. Byla mu také udělena speciální cena ve formě účasti na Choreographic Research Week v Bassano del Grappa.

Představení vzniklo v spolupráci s: PONEC – Divadlo pro tanec, BuranTeatr Brno, CNK Záhrada v Banské Bystrici (SK), Stanica Žilina-Zariečie (SK), Théâtre De L’arsenal ve Val-de-Reuil (FR), CIRQUEON Praha, Divadlo Alfréd ve dvoře, Studio Alta a Festival Bazaar, Divadlo Pôtoň (SK), Festival Kiosk (SK), Operaestate Bassano del Grappa (IT).